Kolejny w tym roku wykopany niewybuch

Prace ziemne przy budowie fundamentów domu został wykopany niewybuch z czasów wojennych. Niebezpieczne znalezisko to część pocisku artyleryjskiego kalibru 105 mm produkcji niemieckiej najprawdopodobniej z czasów I wojny światowej.

W środę (8.04.2020) podczas prac ziemnych przy fundamentach na terenie Żabna właściciel posesji odkopał, jak się później okazało pocisk artyleryjski z czasów I wojny światowej. Powiadomiony o niebezpiecznym znalezisku dyżurny tarnowskiej komendy, skierował na miejsce patrol minersko-pirotechniczny, który potwierdził, że nietypowe znalezisko to jedynie pocisk artyleryjski. Z uwagi na niebezpieczeństwo detonacji oraz bliskość zabudowań podjęto decyzję o ewakuacji 12 osób zamieszkujących w bezpośrednim sąsiedztwie. Dodatkowo zamknięto ulicę Poprzeczną w Żabnie do czasu usunięcia niewybuchu przez saperów z Rzeszowa. Do czasu ich przyjazdu teren zabezpieczał patrol z komisariatu w Żabnie. Wczoraj w godzinach popołudniowych patrol saperski z Rzeszowa usunął zagrożenie, wywożąc pocisk na poligon, gdzie został on zneutralizowany.

W dalszym ciągu tarnowska Policja apeluje o niepodejmowanie samodzielnie jakichkolwiek działań w związku z takim nietypowym i jednocześnie niebezpiecznym znaleziskiem. Zachowajmy zdrowy rozsądek w przypadku natrafienia na niewybuchy z czasów wojennych. Zawsze należy powiadomić Policję. Na miejsce zostaną skierowane osoby, które będą mogły określić rodzaj przedmiotu oraz jego możliwą siłę rażenia. Nigdy samodzielnie nie próbujmy dotykać, sprawdzać oraz przenosić tego typu znalezisk. Do naszych obowiązku należy jedynie oznaczyć takie miejsce, by skierować tam patrol Policji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *